rejestracja SGZOZ Wilskowice

Zapobieganie próchnicy

Zapobieganie próchnicy

Próchnica – to choroba,  która jest powszechnym problemem na całym świecie, jednak u polskich dzieci występuje szczególnie często.

Chciałam zwrócić uwagę na to, jak ważnym zagadnieniem jest profilaktyka – zapobieganie próchnicy. Powodem do zadowolenia jest fakt, że tematyka zdrowia jamy ustnej poruszana jest coraz częściej, jednak prawdziwe pozytywne zmiany pojawiają się dopiero wtedy, kiedy znaczenie opieki stomatologicznej będzie wyraźnie akceptowane od najmłodszych lat. Bardzo ważnym okresem w życiu dziecka (5-7 lat) dotyczącym profilaktyki, jest wyrżnięcie zębów szóstych – trzonowców stałych. U większości dzieci są to pierwsze zęby stałe, które wyżynają się za zębami mlecznymi. Rodzice nawet nie wiedzą kiedy, ponieważ dziecko wówczas nie traci żadnego mlecznego zęba. W związku z tym, obecność zębów szóstych u dzieci,  jest często przeoczona przez rodziców. Bardzo ważne jest  utrzymanie zębów mlecznych w jamie ustnej do czasu ich naturalnego rozchwiania i wypadania, ponieważ ich obecność pozwala na przygotowanie miejsca w jamie ustnej dla zębów stałych.

Słodycze - kto ich nie lubi!? Praktycznie wszystkie dzieci przepadają za słodyczami. Cukier stanowi doskonały substrat dla bakterii, które wytwarzają w wyniku przemiany cukrów kwasy niszczące szkliwo. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie jednego słodkiego dnia w tygodniu, w którym dziecko będzie otrzymywało słodycze. Pamiętać też należy o gazowanych napojach (coli) i kwaśnych sokach, aby ich unikać. Po ich spożyciu należy przepłukać jamę ustną wodą, aby uniknąć nadmiaru kwasu z jamy ustnej. Nie powinno się szczotkować zęby bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów czy napoi, ponieważ może to powodować powstanie mikro ubytku w szkliwie. Zalecam spożywanie warzyw i owoców, które dostarczają witamin i mikroelementów. Podczas ich jedzenia wydzielane są zwiększone ilości śliny, a resztki pokarmowe są lepiej wypłukiwane. Dla  prawidłowego rozwoju zębów ważnym  jest dostarczanie wapnia i białka, jednak najważniejszym zabiegiem, który pozwala zachować zdrowe zęby jest ich codzienna higiena. Zęby powinno się szczotkować min 2 razy dziennie miękką szczotką, pastę najlepiej używać z aminofluorkami, które lepiej wchłaniają się w strukturę szkliwa i lepiej zabezpieczają przed atakiem kwasów. Przypominam, że skuteczność pasty nie zależy od jej ilości na szczoteczce, ale od jej jakości, czyli stężenie fluorków  i  sposobu szczotkowania zębów.

Od 6 roku życia można przeprowadzać zabiegi fluoryzacji zębów, które można wykonywać raz w tygodniu specjalnym żelem o zwiększonym stężeniu fluoru. W przypadku dzieci do 16 roku życia badania kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny odbywać się co 4 miesiące, ponieważ zęby dzieci psują się szybciej niż dorosłych, to wynika z ich wewnętrznej budowy. Wnętrze zęba zmienia się przez całe życie i ma wpływ na rozwój próchnicy.

PROFILAKTYKA PRÓCHNICY U DZIECI NAJMŁODSZYCH

  • Najlepiej karmić dziecko piersią, ponieważ sprzyja to prawidłowemu rozwojowi kości i mięśni żwaczy.
  • Od pierwszych dni życia oczyszczamy dziecku dziąsła jałowym gazikiem, nawiniętym na palec i zwilżonym w rumianku lub w przegotowanej wodzie. Wystarczy raz dziennie przy wieczornej kąpieli. W ten sposób oczyszczamy dziąsła z drobnoustrojów, hartujemy dziąsła – wyrzynanie zębów będzie łatwiejsze.
  • Po wyrżnięciu się pierwszych zębów u niemowląt i małych dzieci do 1 roku życia zęby szczotkujemy specjalnymi szczoteczkami z małą główką, zwilżoną wodą lub specjalną pastą bez fluoru.
  •  Pastę z fluorem dziecko może używać wówczas, kiedy potrafi przepłukać jamę ustną, a jej zawartość wypluć. Tą umiejętność dziecko nabywa między 2 a 3 rokiem życia. Często zaleca się dzieciom podawanie fluoru w płynie lub w tabletkach. O tym, czy twoje dziecko powinno i w jakiej ilości dostawać fluor powinien zdecydować lekarz stomatolog. Nadmiar fluoru nie wpływa korzystnie na szkliwo zębów powodując fluorozę – nieodwracalne zmiany na szkliwie!
  • Należy unikać słodkich pokarmów. W nocy najlepiej podawać dziecku niegazowaną wodę, w ciągu dnia dopajać dziecko kompotami lekko słodzonymi, a soki przecierowe rozrzedzać wodą.
  •  Starajmy się nie oblizywać smoczka ani łyżeczki, którą karmimy dziecko! Wraz z waszą śliną do buzi maluszka dostają się bakterie powodujące próchnicę.
  • Pierwsza wizyta adaptacyjna dziecka powinna nastąpić z chwilą pojawienia się u niego wszystkich siekaczy, czyli pierwszych ośmiu ząbków. Dziecko będzie miało wtedy około 18 miesięcy.

I oto mamy receptę na zdrowe ząbki. Nagrodą dla rodziców za wytrwałość i sumienność w realizowaniu powyższych zaleceń będzie zdrowy i piękny uśmiech waszego dziecka.

Autor tekstu  Kierownik SGZOZ 
lek. stom.  Katarzyna Banet-Skwarna