rejestracja SGZOZ Wilskowice

SŁOŃCE korzyści i zagrożenia

SŁOŃCE korzyści i zagrożenia

W okresie letnim kiedy dzień jest dłuższy, nasłonecznienie większe, a nasze samopoczucie jest dobre, słońce wpływa na nasze trzecie oko – szyszynkę, która ma wpływ na wiele hormonów, z korzyścią regulujących nasz organizm. Słońce ma również wpływ na wydzielanie witaminy D, regulując całą gospodarkę wapniowo-fosforanową.   Lato – najpiękniejsza pora roku, pora wakacji i urlopów, wypoczynku i relaksu. Ale należy też pamiętać o zagrożeniu, jakie niesie słońce, o czym w dzisiejszym artykule.

Udar słoneczny -  zwany też udarem cieplnym lub porażeniem cieplnym, który wynika z przegrzania organizmu. Jest niebezpieczny dla zdrowia,  szczególnie osób starszych i dzieci. Przyczyną udaru cieplnego jest zbyt długie wystawienie ciała na działanie promieni słonecznych, co prowadzi do zaburzeń w pracy ośrodka termoregulacji i odwodnienia oraz nadmiernej utraty elektrolitów. Oddawanie ciepła staje się znacznie utrudnione lub wręcz uniemożliwione. Podczas udaru słonecznego u osób, w lżejszych przypadkach, skóra na twarzy staje się czerwona, w cięższych - szybko blednie. U chorego występuje obfite pocenie się, niekiedy ma dreszcze, nudności i jest ogólnie osłabiony. Jego chód staje się chwiejny, zaczyna mówić niewyraźnie, dokuczają mu pojawiające się przed oczami mroczki, może dojść do omdlenia a nawet utraty przytomności.

 Oto kilka porad jak należy postępować w przypadkach, kiedy mamy do czynienia z ofiarą udaru cieplnego:

 1. jak najszybciej odprowadzić chorego lub przenieść w chłodne, zacienione miejsce oraz poluzować lub zdjąć mu ciasne ubranie,
 2. gdy twarz chorego jest blada, głowę należy ułożyć niżej od tułowia, natomiast gdy jest czerwona - lepiej położyć chorego w pozycji półleżącej,
 3. głowę i klatkę piersiową należy przykryć chłodnymi okładami z wody lub lodu,
 4. co 10 minut należy mierzyć temperaturę ciała - gdy obniży się do 38 stopni - schładzanie ciała można przerwać,
 5. gdy chory jest przytomny, podawać mu duże ilości chłodnych płynów w małych porcjach, najlepiej lekko osolonej wody,
 6. w sytuacji, gdy stan chorego nie wraca szybko do normy, należy koniecznie wezwać lekarza.

Aby nie zostać ofiarą upału, każdy z nas powinien odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Gorące, upalne dni sprawiają, że nasz organizm szybko traci wodę. Może to doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego - co jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Słabsze ciśnienie bywa powodem omdleń i zasłabnięć.  Dlatego dla osób z chorobami układu krążenia zaleca się wprowadzenie w życie kilka reguł:

 1. jeśli jest możliwe, trzeba unikać przebywanie na słońcu,
 2. w najgorsze godziny tj. od godziny 10:00 do godziny 16:00 najlepiej wychodzić z domu wyłącznie w razie poważnej potrzeby, pamiętając o założeniu lekkich przewiewnych ubrań i nakryciu głowy chroniącym przed promieniami słonecznymi,
 3. w miarę możliwości nie korzystać z komunikacji miejskiej oraz  powstrzymać się od ulubionych prac na działce czy w ogrodzie, ponieważ wysiłek fizyczny w połączeniu z wysoką temperaturą może poważnie zaszkodzić.

Jednocześnie pamiętajmy, że w upalne dni powinniśmy na bieżąco uzupełniać płyny. Z potem tracimy dużo mikro i makroelementów, dlatego pijmy wody mineralne, które pomogą nam je uzupełnić. W przypadku gdy jesteśmy poza domem i z powodu upału zdarzyło się mieć zawroty głowy, czy poczuliśmy się słabo prośmy kogoś o pomoc. Gdy dolegliwości są poważne, jak najszybciej należy wezwać  pogotowie ratunkowe.

W upalny dzień, szczególnie w godzinach kiedy upał doskwiera najmocniej, spacery nie są wskazane również dla niemowląt i małych dzieci. Najlepiej wychodzić z domu w godzinach porannych lub wieczornych. Gdy jednak przydarzyło się nam wyjść z domu  pamiętajmy, aby:

 1. przebywając ponad o,5 godziny na słońcu należy smarować się kremem, który zawiera zarówno filtr UVA jak i UVB, co pozwoli chronić skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania,
 2. nałożyć przed wyjściem odpowiednie ubranie w tym także nakrycie głowy,
 3. zabrać ze sobą wodę i co jakiś czas podawać ją dziecku oraz samemu popijać małymi łyczkami,
 4. unikać słońca i kiedy jest to możliwe chronić się w cieniu.

   

Dbajcie o siebie i o swoich bliskich
z pozdrowieniami

Katarzyna Banet-Skwarna - Kierownik SGZOZ