rejestracja SGZOZ Wilskowice

Łatwiej zapobiegać wszawicy niż ją leczyć

Wszawica - to choroba pasożytnicza wywołana przez wesz głowową, która żyje na owłosionej skórze głowy człowieka, żywiąc się jego krwią. Wszy głowowe mają długość 2-3 mm i są sześcionożnymi insektami. Dorosła samiczka składa od 100-300 jajeczek zwanymi gnidami, które przyklejają się do włosów dzięki klejącej substancji. Z tych jajeczek po 7-10 dni wykluwa się larwa, która przeradza się w dorosłego osobnika. Wszy odżywiają się krwią , ślina pasożyta wprowadzona do skóry powoduje silny świąd oraz odczyn zapalny.

 Wbrew  powszechnej opinii czystość i porządek nie chronią przed wszami. W ostatnich latach wszawica stała się znowu plagą i nie ma związku z warunkami higienicznych. Możliwości przenoszenia wszy są obecnie  bardziej różnorodne niż kiedyś. Dzieci częściej wymieniają między sobą części garderoby, wieszają je razem w szatniach w czasie zajęć sportowych, używają  pożyczanych nakryć głowy  w czasie uprawiania sportu. Wszawica przenoszona jest przez szczotki, spinki, grzebienie, pościel, koce, pluszowe zabawki.

Jak rozpoznać wszawicę głowy. Najlepiej skórę głowy oglądamy w dobrym świetle można użyć lupy. Skóra głowy jest zaczerwieniona najczęściej za uszami i na potylicy. Widoczne są gnidy małe owalne szarobiałe przyklejone są blisko nasady włosów, nie dają się oddzielić od włosa są mocno do niego przyklejone.

Leczenie wszawicy nie jest trudne. Należy skontaktować się z pielęgniarką szkolną, lekarzem rodzinnym lub farmaceutą w aptece, którzy pomogą dokonać wyboru najlepszego środka do zwalczenia wszawicy. Należy ściśle dostosować się do zaleceń zawartych w ulotce leku. Należy stosować preparaty medyczne oraz środki mechaniczne –bardzo gęste grzebienie do usuwania gnid.  Należy wyrzucić grzebienie i szczotki jak również ozdoby. Wygotować ręczniki i pościel. Dzieci nie powinny uczęszczać do przedszkola czy szkoły do czasu zlikwidowania insektów, aby nie zarazić innych dzieci.

W przypadku stwierdzenia u dziecka wszawicy należy zgłosić ten fakt w placówce nauczania w celu wdrożenia działań zapobiegających dalszemu rozprzestrzenianiu się wszawicy. Często ze wstydu rodzice przemilczają ten fakt co w efekcie powoduje dalsze rozprzestrzenianie się wszawicy. Osoby stanowiącej źródło wszawicy nie da się ustalić, jednak racjonalne postępowanie całego otoczenia może zapobiec temu, aby wszy nie stały się „zwierzętami domowymi”.

Zapobieganie!!!!!!

Przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Częste przeglądy włosów, zwłaszcza przedszkolaków i młodzieży szkolnej przeprowadzane przez rodziców. Używanie wyłącznie własnych przedmiotów osobistego użytku (grzebienie, szczotki do włosów, ręczniki, nie noszenie cudzych nakryć głowy, szalików).

RODZICE SKONTROLUJCIE GŁOWY WASZYCH DZIECI!!!!

 

Dbajcie o siebie i o swoich bliskich
z pozdrowieniami

Katarzyna Banet-Skwarna - Kierownik SGZOZ