rejestracja SGZOZ Wilskowice

Choroby Pasożytnicze - OWSICA

Choroby Pasożytnicze - OWSICA

Na temat nieproszonych gości w naszym organizmie uczyliśmy się na lekcjach biologii, ale niewielu z nas pamięta czym charakteryzują się choroby, spowodowane przez te pasożyty.

Owsica - jest chorobą dzieci i dorosłych . Występują na całej kuli ziemskiej. Z badań wynika że zakażonych w Polsce jest 17% dorosłych  i 38% dzieci. Owsiki zwane dawniej rupiami to nicienie koloru białego osiągające długość do 1 cm. Ich środowiskiem życia jest tylko i wyłącznie organizm ludzki . Najczęściej znajdują się w jelicie grubym i na granicy łączenia jelita cienkiego z jelitem  grubym  i żywią się treścią pokarmową.

Owsica, którą wywołuje nicień, jej przebieg i natężenie zależy w głównej mierze od  liczby pasożytów bytujących w organizmie osoby chorej oraz od odporności  osoby .

Objawami owsicy jest uporczywe swędzenie i zaczerwienienie odbytu , niespokojny sen, rozdrażnienie, niepokój i gwałtowność ruchowa , zgrzytanie zębami, permanentne  osłabienie, brak apetytu, podkrążone oczy,  w ciężkich przypadkach może powodować bóle brzucha , nudności, zapalenie skóry, wysypkę . Nasilona infekcja może nawet zahamować rozwój fizyczny i psychiczny, doprowadzić do zapalenia wyrostka robaczkowego.

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową wraz z treścią pokarmową, przenosząc je z brudnych rąk. Przenoszeniu owsików sprzyja obgryzanie paznokci, ssanie palca, nie utrzymywanie higieny osobistej. Rozpoznanie ustala się na podstawie występujących objawów oraz na podstawie badania kału.

Kierownik SGZOZ
Katarzyna Banet-Skwarna